Czy młoda para zdecyduje się na IKM?

IKM czyli Indywidualne Konta Mieszkaniowe to program rządowy, który ma ruszyć już z początkiem 2018 r. Jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ma on na celu przekonanie młodych ludzi do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Konta mają być zakładane w bankach komercyjnych oraz SKOKach. Środki, jakie zaoszczędzimy na IKM będą mogły być przeznaczone m.in. na zakup mieszkania, domu, budowę i rozbudowę domu czy zakup działki budowlanej. Minimalny okres oszczędzania na IKM będzie wynosił 5 lat. Szczegółowe informacje o programie znajdziesz na http://ikm.org.pl/

Młoda para staje przed ważnym wyborem

Bardzo często młodzi, którzy decydują się na wspólne życie stają przed trudnym wyborem gdzie założyć rodzinę. Są oczywiście szczęśliwcy, którzy otrzymają własne lokum w prezencie lub w młodym wieku dorobią się potrzebnej kwoty na zakup lub budowę domu. Statystyki pokazują, że wiele młodych par decyduje się jednak na mieszkanie z rodziną, na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego oraz na wynajem. Zakup mieszkania na kredyt zawsze wiąże się z ryzykiem utraty pracy i możliwości opłacania rat. Wynajem mieszkania to brak stałości, ponieważ właściciel mieszkania może wypowiedzieć nam umowę, a my staniemy nagle przed nagłą potrzebą poszukiwania dachu nad głową dla siebie i całej rodziny. Mieszkanie z teściami jest oczywiście opłacalne z punktu widzenia możliwości składania się na rachunki. Są nowożeńcy, którzy w ten sposób oszczędzają przez kilka lat na zakup własnego M4, ale nie każdy jest chętny na mieszkanie z teściami.

Co młoda para zyska dzięki IKM?

Premia – Przewidywana premia roczna od rządu dla osób, które ulokują oszczędności na IKM ma wynieść 5%. Oczywiście będzie wprowadzony próg maksymalny do jakiej kwoty premia będzie naliczona. Najprawdopodobniej będzie to kwota około 8000zł rocznie.
Zwolnienie z podatku – Kolejnym bonusem dla osób korzystających z programu będzie zwolnienie części zaoszczędzonym pieniędzy z podatku Belki, który wynosi 19%.
Możliwość rezygnacji – Każdy kto zdecyduje się na uczestnictwo w programie IKM będzie miał gwarancję możliwości zerwania umowy przed minimalnym okresem pięciu lat. Młodzi ludzie, którzy dopiero stają na progu wspólnego życia mogą spotkać się z różnymi okolicznościami, jak choćby powiększenie rodziny. Dodatkowe pieniądze mogą być potrzebne w każdej chwili, dlatego dobrze, że program gwarantuje możliwość wypłaty środków w każdym momencie.
Brak progu wpłaty – Sami możemy zadecydować, jaką kwotę miesięcznie będziemy odkładać na własne cele mieszkaniowe. Gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki będziemy mogli wpłacić mniejszą kwotę, niż zwykle.
Dodatki dla najbardziej potrzebujących – Rząd przewiduje także w ramach IKM dodatki dla osób z trudną sytuacją finansową oraz dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Czy młoda para powinna zdecydować się na IKM?

Program ma wejść w życie dopiero w przyszłym roku, ale wiadomości, które już napływają pozwalają patrzeć optymistycznie na to co w ramach IKM proponuje rząd. Młodzi ludzie, którzy borykali się problemami mieszkaniowymi na starcie wspólnego życia wreszcie mają szansę uzyskać realne wsparcie w tym temacie. Dla każdego małżeństwa, które myśli o powiększeniu rodziny stabilizacja jest najważniejsza. Jeśli młodzi nie mają wyjścia i nie poradzą sobie inaczej, wezmą oczywiście kredyt uzyskując od razu możliwość wspólnego zamieszkania. Dla tych, którzy mogą zaczekać i chcą poradzić sobie bez potrzeby zaciągania zobowiązania IKM będzie idealnym rozwiązaniem na zgromadzenie oszczędności na ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.