Czy młoda para zdecyduje się na IKM?

IKM czyli Indywidualne Konta Mieszkaniowe to program rządowy, który ma ruszyć już z początkiem 2018 r. Jest częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ma on na celu przekonanie młodych ludzi do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Konta mają być zakładane w bankach komercyjnych oraz SKOKach. Środki, jakie zaoszczędzimy na IKM będą mogły być przeznaczone m.in. na zakup mieszkania, domu, budowę i rozbudowę domu czy zakup działki budowlanej. Minimalny okres oszczędzania na IKM będzie wynosił 5 lat. Szczegółowe informacje o programie znajdziesz na http://ikm.org.pl/

Młoda para staje przed ważnym wyborem

Bardzo często młodzi, którzy decydują się na wspólne życie stają przed trudnym wyborem gdzie założyć rodzinę. Są oczywiście szczęśliwcy, którzy otrzymają własne lokum w prezencie lub w młodym wieku dorobią się potrzebnej kwoty na zakup lub budowę domu. Statystyki pokazują, że wiele młodych par decyduje się jednak na mieszkanie z rodziną, na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego oraz na wynajem. Zakup mieszkania na kredyt zawsze wiąże się z ryzykiem utraty pracy i możliwości opłacania rat. Wynajem mieszkania to brak stałości, ponieważ właściciel mieszkania może wypowiedzieć nam umowę, a my staniemy nagle przed nagłą potrzebą poszukiwania dachu nad głową dla siebie i całej rodziny. Mieszkanie z teściami jest oczywiście opłacalne z punktu widzenia możliwości składania się na rachunki. Są nowożeńcy, którzy w ten sposób oszczędzają przez kilka lat na zakup własnego M4, ale nie każdy jest chętny na mieszkanie z teściami.

Co młoda para zyska dzięki IKM?

Premia – Przewidywana premia roczna od rządu dla osób, które ulokują oszczędności na IKM ma wynieść 5%. Oczywiście będzie wprowadzony próg maksymalny do jakiej kwoty premia będzie naliczona. Najprawdopodobniej będzie to kwota około 8000zł rocznie.
Zwolnienie z podatku – Kolejnym bonusem dla osób korzystających z programu będzie zwolnienie części zaoszczędzonym pieniędzy z podatku Belki, który wynosi 19%.
Możliwość rezygnacji – Każdy kto zdecyduje się na uczestnictwo w programie IKM będzie miał gwarancję możliwości zerwania umowy przed minimalnym okresem pięciu lat. Młodzi ludzie, którzy dopiero stają na progu wspólnego życia mogą spotkać się z różnymi okolicznościami, jak choćby powiększenie rodziny. Dodatkowe pieniądze mogą być potrzebne w każdej chwili, dlatego dobrze, że program gwarantuje możliwość wypłaty środków w każdym momencie.
Brak progu wpłaty – Sami możemy zadecydować, jaką kwotę miesięcznie będziemy odkładać na własne cele mieszkaniowe. Gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki będziemy mogli wpłacić mniejszą kwotę, niż zwykle.
Dodatki dla najbardziej potrzebujących – Rząd przewiduje także w ramach IKM dodatki dla osób z trudną sytuacją finansową oraz dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi.

Czy młoda para powinna zdecydować się na IKM?

Program ma wejść w życie dopiero w przyszłym roku, ale wiadomości, które już napływają pozwalają patrzeć optymistycznie na to co w ramach IKM proponuje rząd. Młodzi ludzie, którzy borykali się problemami mieszkaniowymi na starcie wspólnego życia wreszcie mają szansę uzyskać realne wsparcie w tym temacie. Dla każdego małżeństwa, które myśli o powiększeniu rodziny stabilizacja jest najważniejsza. Jeśli młodzi nie mają wyjścia i nie poradzą sobie inaczej, wezmą oczywiście kredyt uzyskując od razu możliwość wspólnego zamieszkania. Dla tych, którzy mogą zaczekać i chcą poradzić sobie bez potrzeby zaciągania zobowiązania IKM będzie idealnym rozwiązaniem na zgromadzenie oszczędności na ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *