Mieszkanie czy dom – co lepsze?

Dom czy mieszkanie – co wybrać? Zastanawia się nad tym niejedna osoba, która ma trochę odłożonych pieniędzy i chciałaby zaopatrzyć się w kawałek własnego kąta. To tak naprawdę nie jest banalne pytanie, bo często dotyczy całego życia. Zarówno dom jak i mieszkanie mają swoje zalety i wady.

Dom dla nowożeńców to wolność

Posiadanie domu na pewno wiąże się z większym poczuciem wolności. Bo taki dom możemy przede wszystkim postawić zarówno na wsi, jak i w mieście. Opcja z domkiem na przedmieściach jest bardzo fajna, bo jesteś jedną nogą wśród natury, a z drugiej strony jest niedaleko do centrum, gdzie możemy zrobić zakupy. Jest więc większa wolność, bo możemy też postawić na domek na wsi, na przykład w górach, gdzie jest większe poczucie swobody. A jeśli mamy samochód, to możemy zawsze sobie pojechać do miasta, aby załatwić sprawy. Z kolei mieszkanie wiąże się z tym, że raczej na wsi nie ma mieszkań. Mieszkając w bloku jesteśmy też uzależnieni od spółdzielni albo od sąsiadów. Nie możemy sobie na przykład zrobić grilla kiedy chcemy. Nie możemy też rozpalić ogniska i usmażyć kiełbasek wtedy, kiedy chcemy.

Różne nieruchomości, różne koszty

Niektórzy jednak polemizowaliby z tym, czy dom jest naprawdę związany z większą wolnością. Bo owszem, możemy zbudować dom na wsi, i to taki, jaki chcemy, ale z drugiej strony nie jest tak, że on będzie stał i sam o siebie zadba. O taki dom trzeba dbać. Posiadanie domu wiąże się więc z koniecznością przeznaczenia na ten projekt większej ilości czasu oraz pieniędzy. Bo jeśli sami nie będziemy umieli czy nie będziemy mieli czasu naprawić dachu, to trzeba będzie to komuś zlecić, a to nie jest za darmo. Poza tym w takim domu stale coś się psuje. Chodzi też na przykład o regularne koszenie trawnika przed domem. Są takie dzielnice, na przykład w Stanach Zjednoczonych, na Florydzie, gdzie trzeba regularnie kosić trawnik, bo jak nie to możemy zapłacić wysoką karę. Zimą należy też oczywiście w takim domu odśnieżać podjazd. Wszystko to za cenę posiadania własnych czterech kątów. Trzeba też wykonać różne naprawy w domu oraz na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.