Mieszkanie Plus zmieni sytuację?

Czy młodzi ludzie muszą bać się podejmowania trudnych decyzji? W dzisiejszych czasach często zmienia się miejsca zamieszkania. Dlatego nie zawsze chcą związać się z jednym miejscem na na przykład trzydzieści lat. Oczywiście, tradycyjne rozwiązania nie odejdą do lamusa, jednak może warto pochylić się nad nowymi, proponowanymi rozwiązaniami?

Nowy rządowy program

Pomysł tanich mieszkań na wynajem przywędrował do nas z Europy Zachodniej i tam się sprawdził. Takie lokale szybko mogą załatać braki mieszkaniowe. Dlatego zdobyły dużą popularność. W Polsce startuje praktycznie od zera, dlatego potrzeba czasu, żeby siatka takich bloków się zagęściła na terenie całego kraju.
Czy to może się udać? sami deweloperzy przyznają, że da się budować za kwotę założoną w projekcie. Na obniżenie kosztów wpływ będą miały również tańsze materiały, ponieważ będą kupowane masowo dla wielu projektów. Ogromny koszt działek również odpada, grunty będą przydzielane z zasobów skarbu państwa. Ustawa przewiduje możliwość sprzedaży działek w gorszych lokalizacjach i za zdobyte pieniądze zakup lepszych. To była jedna z dużych obawa samorządowców. Budynki miały powstawać w nieciekawych miejscach, jednak już teraz widać, że dobór terenów nie jest przypadkowy, tylko poddany wnikliwej analizie. Według danych zebranych przez http://mieszkanieplus.org.pl/ już ponad 60 samorządów odpisało listy intencyjne. Takie lokale mają kosztować od dziesięciu do dwudziestu złotych za metr kwadratowy.

Z dojściem do własności

Ustawa przewiduje możliwość konsekwentnego przejmowania wynajmowanego lokalu. Dzięki dojściu do własności po trzydziestu latach konsekwentnego płacenia wyższego czynszu może zostać na zawsze w rękach lokatora. W krótszej wersji, nawet po dwudziestu latach. Czy takie rozwiązanie jest dużo droższe? nie wydaje się. Projekt przewiduje, że będzie kosztowało nas 20% więcej, dlatego widełki trochę się zwiększą z 12 do 24 złotych. Co więcej, w trudnej sytuacji najemcy, odłożone środki mogą zostać przeznaczone na opłacenie czynszu. Rozwiązanie wydaje się opłacalne. Jest możliwe dzięki temu, że wraz z upływem lat w czynszu będzie mniejsza część odsetkowa, a większa kapitałowa. W zwyczajnym najmie będzie tylko ta odsetkowa.
Oprócz samych mieszkań na wynajem program zakłada:
specjalne Indywidualne Konta Mieszkaniowe mające mobilizować do odkładania na remont czy zakup nieruchomości.
szeroko rozumiane wsparcie lokalnych inicjatyw mających zwiększyć dostępną pule lokali mieszkalnych.

Rozwiązanie wydaje się idealne dla młodych ludzi. Pewnie będzie się cieszyć dużą popularnością. Jednak musi być realizowane z rozmachem, żeby nikt nie czół się wyróżniony. Projekt jest ogromny i ambitny. W połowie 2017 roku mają ruszyć zapisy. Zobaczymy, jak będzie wyglądała dostępność, Czy założenia okażą się możliwe do spełnienia. Dla Was przeanalizujemy dokładnie całą procedurę!

One thought on “Mieszkanie Plus zmieni sytuację?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.