Młode małżeństwo a kredyt hipoteczny

Nie chcemy być zmuszani do wynajmowania mieszkania przez pierwsze lata małżeństwa. Chcemy własne cztery kąty. Potrzebujemy możliwości gospodarowania na swoim. W konsekwencji szukamy spokoju i bezpieczeństwa. Nikt nie chce być zdanym na łaskę czy niełaskę wynajmującego. Dlatego poszukujemy rozwiązań alternatywnych.

Co zrobić gdy brakuje na mieszkanie

Nawet najbardziej szczodra rodzina w kopertach weselnych nie przekaże w nasze ręce równowartości mieszkania. Dzisiaj młode osoby boją się, czy po zaślubinach nie zostaną z długami. A co dalej? W końcu tak bardzo chcemy żyć razem, na własną rękę. Młodzi ludzie cieszą się gdy znajdą w miarę tanie mieszkanie na wynajem z umową dłuższą niż na rok. W takim miejscu można zacząć myśleć nad przyszłością.

I wtedy zaczyna się burza mózgów. Jak odmienić sytuację, jak zdobyć własne, wymarzone mieszkanie. Młode osoby kierują swoje kroki do banków w poszukiwaniu odpowiedzi. Jednak zadania nikt im nie ułatwi, serwis https://hipoteki.net zwraca uwagę na kilka aspektów:

 • bardzo dobrze dla Waszej zdolności kredytowej, że szukacie zobowiązania razem. Mniejsze, ale zsumowane dochody dadzą większe możliwości.
 • sprawdźcie, czy możecie łatwo podnieść zdolność kredytową, np. rezygnując z kart kredytowych, czy spłacając zaległe mniejsze raty, np. za sprzęt RTV / AGD.
 • czy ktoś z najbliższych może być współkredytobiorcą i przez to podnieść jeszcze bardziej Wasze możliwości.
 • Można też pokombinować przy samym kredycie. Zobowiązane wzięte na więcej lat będzie w konsekwencji wyższe, jednak odpowiednio droższe. Raty równe równe mają lepszy wpływ na zdolność kredytową. To samo się tyczy każdej odłożonej złotówki. Dzięki wyższemu wkładowi własnemu możemy otrzymać lepsze warunki, a co najważniejsze przez kolejne lata będzie nam spłacać kredyt po prostu lżej. Banki działające w Polce preferują zobowiązania brane w złotówkach, zgodnie z rekomendacją S. Średnio kredyty walutowe są o 20% droższe.

  Uwagi ogólne

  Trzeba być jednak cierpliwym. Na znalezienie fajnego mieszkania trzeba poświęcić trochę czasu. Warto posiedzieć i poprzeglądać oferty. Popytać też znajomych. Pamiętajcie, to miejsce nie na sezon, czy dwa. Musi spełniać Wasze oczekiwania. Nikit nie chce spędzić w korkach trzech godzin dziennie dojeżdżając do pacy. Do najbliższej knajpki z domowymi obiadami w rozsądnej cenie nie możemy iść więcej jak 30 minut piechotą. Trzeba mieć, gdzie wyjść, gdzie poćwiczyć i co zrobić z wolny czasem. Dlatego Parki, tereny zielone są w cenie. Sprawdzicie też:

 • czy jest gdzie zaparkować,
 • jacy wydają się sąsiedzi,
 • czy okolica wydaje się bezpieczna.
 • czy jest gdzie zrobić poranne, najpotrzebniejsze zakupy,
 • czy będzie gdzie zostawić rowery,
 • czy osiedle jest przyjazne dzieciom,
 • czy są windy.
 • I nie, nie można wziąć kredytu hipotecznego bez zgody współmałżonka. Zapewnienia, że to ma być niespodzianka na niewiele się zdadzą 🙂 Powodzenia życzy serwis Akcja Wesele!

  2 thoughts on “Młode małżeństwo a kredyt hipoteczny

  • 26 czerwca 2017 o 13:53
   Permalink

   Świetny artykuł. Oby więcej tegu typu wpisów w Internecie.

   Odpowiedz
  • 17 października 2017 o 22:13
   Permalink

   Sam wziąłem kredyt hipoteczny zaraz po ślubie. Problem w tym że ja się na tym znam. A może i nie problem :). Tak na poważnie, to moje obserwacja jest taka, iż wiele małżeństw robi podobnie. Ślub, kredyt, dziecko. Kredyt jakoś najmniej przemyślany. Jestem gorącym orędownikiem świadomości bo kredyt hipoteczny to gigantyczne zobowiązanie. Warto być świadomym w momencie wyboru. Chyba nikt nie chce popełniać błędów.

   Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *