Nowa kolej rzeczy? Narzeczeństwo, ślub, 500+?

W początkowych założeniach program 500 plus miał być czynnikiem, który zwiększy dzietność w Polsce. Oczywiście słupki drgnęły, ale efekt nie jest do końca zadowalający. Inny aspekt programu jest dużo ważniejszy. Rodziny, które do tej pory nie mogły sobie pozwolić na wiele rzeczy, teraz mają większe możliwości.

500 plus to spokój

Moim zdaniem jest to najważniejszy aspekt programu 500 plus. Dodatkowy zastrzyk pieniędzy zapewnił wielu rodzinom stabilizacje. jak czytałem na https://program500plus.org.pl/ nie muszą odliczać każdego grosika na koniec miesiąca. Coraz mniej osób staje przed dramatycznymi wyborami, jedzenie czy ubranie. To też w pewnym stopniu zwrócenie godności. Nie ma sprzeczek w tematach, które nie powinny być wcale tematem sporu.

Z drugiej strony rodziny rzadziej wpadają w pętle zadłużenia. Do tego czasu jedynie chwilówki ratowały domowe budżety. Jednak jak każdy wie, oprocentowanie tego typu szybkich pieniędzy często szło w tysiące procent. Teraz rzadziej sięgamy po takie kredyty, co widać po wynikach sprzedaży topowych pożyczkodawców. Sami beneficjenci 500 plus podkreślają, że już nie muszą brać dodatkowych pieniędzy, by rodzina miała co jeść. Oprócz ciężkiej sytuacji finansowej często pojawiało się widmo komornika czy wezwania do sądów.

500 Plus na drugie dziecko

Mimo, iż 500 zł to nie są małe pieniądze, to wątpię, aby w odległej perspektywie były czynnikiem, który wpłynie na podjęcie ważnej decyzji. W końcu nie jest tak łatwo uzyskać środki po urodzeniu pierwszego dziecka, ze względu na maksymalny dochód. Na urodzenie dwójki dzieci trzeba trochę poczekać, no chyba, że urodzą się nam bliźniaki:) Cieszę się, że ten aspekt – finansowy zniknął z debaty publicznej, bo nikt nie zdecyduje się na urodzenie dziecka tylko z powodu dopłaty.
Bardziej prawdopodobna jest sytuacja na powiększenie 2 + 1 modelu, bo rodziny takie często odkładały ten krok z myślą o „lepszych czasach”. Taki prezent od państwa zawsze ułatwi wychowanie kolejnej pociechy.

Oczywiście należy dopełnić kilku formalności związanych z programem 500 Plus. Jednak w całym kraju akcja informacyjna przebiegała sprawnie i obyło się bez dużych komplikacji. Nałożone zostały na rodziców dodatkowe obowiązki, mimo to cała procedura przebiega w miarę sprawnie. Niestety, jak to bywa w naszych urzędach, często na tzw. „ostatnią chwilę” tworzą się kolejki, a wszystkim zaczyna się bardzo spieszyć, co może prowadzić do utarczek słownych.

Z pierwszym dniem funkcjonowania program zdobył rzesze zagorzałych obrońców, ale również oponentów. Mimo, iż trafiają się informacje o skrajnie złym dysponowaniu środkami, to mam wrażenie, że 500 plus zrobił w Polsce dużo dobrego. Potrzeba czasu, żeby działał jeszcze lepiej, i trafił do wszystkich, którzy wsparcia potrzebują. Oby z czasem to się udało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.